Việc làm CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN METKRAFT

Tìm thấy 0 việc làm đang tuyển dụng
CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN METKRAFT
Heat Treatment Specialist - Hết hạn
8 việc làm
0 Lượt ứng tuyển Lượt xem 6
Thông tin cơ bản
Mức lương: Thỏa thuận
Chức vụ: Nhân viên
Ngày đăng tuyển: 28/02/2024
Hạn nộp hồ sơ: 29/03/2024
Hình thức: Toàn thời gian
Kinh nghiệm: Không yêu cầu
Số lượng: 1
Giới tính: Không yêu cầu
Nghề nghiệp
Ngành
Địa điểm làm việc
- Khu C, Lô S, KCX Tân Thuận Đường số 19, Tân Thuận Đông, Quận 7, Thành phố Hồ Chí Minh

Các Phúc Lợi Dành Cho Bạn

Performance Bonus
Lunch

Mô Tả Công Việc

• Production planning review and propose organization of department, set department target.
• Forecast tooling – done by MRP (tool life cycle review)
• Improve fixture and die sets
• Request fixtures and die sets (handle by tool shop) and produce parts
• Improve product quality, increase outputs
• Utilize machines, shoot troubles
• Arrange alternative equipment and manpower
• Improve, optimize material dimensional specs
• Propose training plan and implement skills training for Cell Leaders and Operators
• Repair parts requested to be repaired - follow up to implementation
• Improve, develop and optimize production processes
• Provide technical support
• Meet quality and quantity required as per production planned.
• Manage and mobilize manpower resources to achieve the target.
• Coordinate with related cells to maximize work efficiency.
• Always make the most appropriate production planning to minimize costs
• Be un-biased in assessing staffs performance
• Contribute ideas and arguments toward optimal solutions.
• Take in extra assignments when required by Production Manager/Plant Manager.
• Commit to Metkraft core values in safety, humanity, renovation and team work spirit

Yêu Cầu Công Việc

Requiered Skills, Working Experience Requirements:

• 3-5years equivalent experience
• 05 years’ mechanical workshop experience in heat treatment
• Lean-Six Sigma, Kaizen experience
• Have Heat Treat knowledge and experience
• Ability to manage manufacturing processes and arrange work assignments
• Creativeness in developing manufacturing processes
• Good command of English
• Good at team work

Required Qualifications:

University diploma in mechanics, prefer heat treatment
Khu vực
Báo cáo

Những nghề phổ biến tại CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN METKRAFT

Bạn làm việc tại CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN METKRAFT? Chia sẻ kinh nghiệm của bạn

Logo CÔNG TY TRÁCH NHIỆM HỮU HẠN METKRAFT

Click để đánh giá