Việc làm CÔNG TY TNHH FRIWO VIỆT NAM

Tìm thấy 0 việc làm đang tuyển dụng
22 việc làm
0 Lượt ứng tuyển Lượt xem 1
Hết hạn ứng tuyển
Thông tin cơ bản
Mức lương: Thỏa thuận
Chức vụ: Nhân viên
Ngày đăng tuyển: 01/04/2024
Hạn nộp hồ sơ: 01/05/2024
Hình thức: Nhân viên chính thức
Kinh nghiệm: 2 - 5 năm
Số lượng: 1
Giới tính: Không yêu cầu
Nghề nghiệp
Ngành
Địa điểm làm việc
- Hồ Chí Minh

Phúc lợi

  • Laptop
  • Chế độ bảo hiểm
  • Du Lịch
  • Đồng phục
  • Chăm sóc sức khỏe
  • Đào tạo
  • Tăng lương
  • Nghỉ phép năm

Mô tả Công việc

o Design PCB/PWB layouts and analyze schematics with the electrical engineering team.

o Work with mechanical engineering team on PCB geometry, component placement, constraints and 3D models.

o Develop test-accessible prototype boards as specified by the engineering verification and manufacturing teams.

o Interface and collaborate with PCB and assembly vendors to realize robust and tospecification designs.

o Generate CAD-CAM files such as Gerber, drawings, assembly documents and panel design.

o Interpret test results, Valor & simulation analyses, and manufacturing issues and make necessary revisions to layout design.

o Assist in development of test plans and test procedures.

o Report layout status to senior engineers and project managers.

Yêu Cầu Công Việc

o   Bachelor’s Degree in Electronic or Automation fields.

o   2-5 years of experience designing PCB layouts with some HDI experience.

o   Ability to own the development of a circuit board from first prototype to final mass production version.

o   Good experience in CAD-CAM. Skill in at least one of these popular ECAD system such as Altium, Allegro, Ki-cad, Eagle,…

o   Basic knowledge about electronic components, 3D cross-section, PCB technology.

Thông tin khác

  • Bằng cấp: Đại học
  • Độ tuổi: 26 - 35
  • Lương: Cạnh tranh
Khu vực
Báo cáo

Những nghề phổ biến tại CÔNG TY TNHH FRIWO VIỆT NAM

Bạn làm việc tại CÔNG TY TNHH FRIWO VIỆT NAM? Chia sẻ kinh nghiệm của bạn

Logo CÔNG TY TNHH FRIWO VIỆT NAM

Click để đánh giá