Việc làm QUỐC TẾ SƠN HÀ

Tìm thấy 13 việc làm đang tuyển dụng
CÔNG TY CP QUỐC TẾ SƠN HÀ
Electrical/ Electronic Engineer
QUỐC TẾ SƠN HÀ
3.7
3 đánh giá 74 việc làm
0 Lượt ứng tuyển Lượt xem 1
Thông tin cơ bản
Mức lương: Thỏa thuận
Chức vụ: Nhân viên
Ngày đăng tuyển: 15/06/2024
Hạn nộp hồ sơ: 21/07/2024
Hình thức: Toàn thời gian
Kinh nghiệm: Không yêu cầu
Số lượng: 1
Giới tính: Không yêu cầu
Nghề nghiệp
Ngành
Địa điểm làm việc
- Địa điểm làm việc: Hồ Chí Minh, Đồng Nai
Mô tả Công việc
JOB SUMMARY
Work on tools BLDC Controller/Lithium-ion Battery Pack/Inverter/Robotic and follow up new product development, solve electronical issues.
KEY RESPONSIBILITIES AND AUTHORITIES
1. Perform the verification testing to ensure our design can cover the customer's specifications.
2. Design, and development documentation for product release and upgrading.
3. Follow up in the production line to solve some issues in each status (EB, PP, MP)
4. Root cause analysis, troubleshooting, correct action in development verification, returned materials analysis, and production support.Yêu Cầu Công Việc
University/College Degree Electronics background
Able to review/design schematic and PCBA layout.
Experience working with BLDC controllers
Experience working MCU FW base driver as UART, IIC, SPI, and so on
Experience working with electronics products in R&D, and manufacturing environments.
Experience working with lithium-ion battery is a plus
Good at EnglishLaptop
Chế độ bảo hiểm
Xe đưa đón
Đồng phục
Chăm sóc sức khỏe
Đào tạo
Nghỉ phép năm
Khu vực
Báo cáo

Những nghề phổ biến tại QUỐC TẾ SƠN HÀ

Bạn làm việc tại QUỐC TẾ SƠN HÀ? Chia sẻ kinh nghiệm của bạn

Logo QUỐC TẾ SƠN HÀ

Click để đánh giá